מחירון בעלי מקצוע

עורך דין עבודה - כך תדע כמה הוא צריך לעלות לך

לא מעט עובדים נאלצים לשכור, מסיבות שונות, עורך דין לדיני עבודה. זה יכול להיות כשהמעסיק לא משלם להם את המשכורת בזמן (או לא משלם בכלל), כשהמעסיק לא מעניק להם זכויות סוציאליות כפי שהחוק מחייב אותו, כשהם עומדים בפני פיטורים, כשהם לא מקבלים את כל מה שמגיע להם על פי חוק ועל פי חוזה העבודה אחרי שפוטרו מעבודתם, ובעוד שורה של מקרים.

השכרת שירותיו של עורך דין דיני עבודה היא לא דבר זול. בוודאי לא לעובדים פשוטים, אשר מרוויחים שכר מינימום או קצת מעבר לכך ועובדים אצל בעלי מקצוע בתחומים שונים, בניין, גינון או בכל תחום אחר.

מאחר ובדרך כלל, מי שנדרש לעורך דין בתחום העבודה, הם לא העובדים החזקים אשר מרוויחים סכומי כסף גדולים אלא העובדים החלשים, אשר קל יותר לפגוע במעמדם והרבה יותר קל לא לעמוד בהסכמים איתם. זאת מתוך הנחה, שהם לא יבזבזו זמן וכסף על מאבק משפטי אשר ייתכן מאוד שבסופו לא ירוויחו דבר. מה עוד שבמקרים רבים, לעובדים חלשים אין את המודעות ואת הידע על הזכויות שמגיעות להם.

עורך דין דיני עבודה משרת את לקוחותיו בשלל מקרים, לא רק במקרים של פיטורים שלא כדין או במקרים של הלנת שכר כפי שאנחנו נוהגים לחשוב, אלא גם במקרים נוספים, למשל, אי תשלום שעות נוספות, אי תשלום החזרי נסיעות, הרעה בתנאים, פגיעה בעובדות בתקופת הריון, פגיעה בעובדות בתקופת טיפולי פוריות, אי מימוש חופשת מחלה, ובשורה ארוכה של מקרים נוספים. השאלה היא כאמור, כמה זה יעלה עבור הלקוח.

עורך דין דיני עבודה – כיצד נקבע המחיר ואיך נדע כמה עלינו לשלם

לפני שנסביר, כיצד נדע כמה עלינו לשלם, נסביר כיצד עורכי דין דיני עבודה, קובעים את עלויות העסקתם. יש שתי גישות עיקריות בנושא. גישה אחת, מחיר מוסכם מראש על פי שכר טרחה וכן על פי מספר המפגשים, שעות עבודה ופרמטרים אחרים. עורכי דין יעדיפו לגבות שכר בצורה כזו מעובדים שיכולים לשלם להם. מדובר בסכומים לא קטנים, במצטבר.

גישה אחרת היא, אחוז מסוים מסכום הפיצוי שיקבל העובד. כלומר, עורך דין בודק את התיק, רואה אם זה משתלם לו, אם יש סיכוי שהעובד ינצח בו, ואז נקבע אחוז גבוה שהוא יגבה מסכום הפיצוי. ישנם עורכי דין שמשלבים בין השניים, על מנת שלא יצאו קרחים מכאן ומכאן.

על מנת שהעובד ידע כמה עליו לשלם והאם זה משתלם לו, מומלץ מאוד לערוך סקר שוק מקדים, לברר את העלויות השונות שגובה העורך דין במהלך עבודתו וכן מה בדיוק הוא מציע לו, מה הוא מעניק לו בזמן שהוא מייצג אותו. עליו גם לעשות חישוב, האם סכום הכסף שהוא יראה בסופו של התהליך, במידה וינצח, אכן שווה את כל הדרך הארוכה של ההליך המשפטי שהוא אמור לעבור.