מחירון בעלי מקצוע

בטיחות בעבודת שטח, איך נמגן את העובדים נכון?

עבודות הנערכות בשטח, מסיבות שונות ומגוונות, הן בעלות רמת סיכון גבוהה באופן יחסי. הנתונים מצביעים על כך בצורה מובהקת: לראיה, בשנת 2014 – רק בתחום של עבודות בניין – היו 569 פצועים בדרגות פציעה קשות. נתון נוסף, מדאיג לא פחות, הוא שבשנה נהרגים בעבודות בניין כ-30 עובדים בממוצע.

כדי להקטין את המספרים האלה, נדרשים מנהלי העבודה להקפיד על נהלי עבודה ברורים, אך בעיקר למגן את העובדים שלהם בצורה ראויה מפני המפגעים והסכנות שאורבים כמעט בכל פינה.
 

קסדות בטיחות ומגני פנים

רכישת ציוד מיגון מתאים חייבת להתחיל עם אמצעים למיגון הראש, הרגיש ביותר לפגיעות קשות, ובראשם – כמובן – הקסדות. קסדות הבטיחות נחלקות לדגמים שונים ולצרכים שונים, כשהתכנון שלהן נועד לשלב בין בטיחות מלאה לאזור במהלך העבודה לבין נוחות מקסימלית בביצועה. הקסדות עשויות לכלול מיגון אינטגרלי לעיניים, שמונע כניסה של חלקיקים אליהן.

פעמים רבות, הולכת קסדת הבטיחות יד ביד עם מגני הפנים – הן מגנים שקופים והן מגני רשת. המגנים מקבלים אף הם תפקיד חשוב במשימת השמירה על בטיחות העובד: מוצרים אלה מספקים הגנה מפני מעוף של חלקיקים או התזה של נוזלים לכיוון הפנים, כאשר האתגר בתכנון גם כאן הוא שיפור הנוחות ומניעת פגיעה בשדה הראייה. משקפי מגן הם פיתוח חשוב אחר, כשגם במקרה הזה רשימת הסיכונים שהם אמורים להתמודד איתם היא רחבה בהחלט.
 

כך מונעים בעיות נשימה או שמיעה

עובדים בתנאי שטח חשופים לאבק ולחומרים רעילים שונים, בין השאר במהלך ביצוע פעולות דוגמת ריתוך או השחזה. קטגוריה חשובה של אמצעי מיגון היא מוצרים להגנת הנשימה, שכוללת מוצרים דוגמת נשמיות חלקיקים, נשמיות רב פעמיות, קווי אוויר ומפוחים, כל אחד מהם מתאים למצבים שונים. אופציה אחרת היא לרכוש מסכות חצי פנים ומסכות פנים מלאות, שכוללות מסננים המגנים מפני גזים, חלקיקים או אדים מזיקים מסוגים שונים.

מפגע אפשרי נוסף בעבודות שטח הוא הרעש הבלתי נמנע בלא מעט מצבים, שאף עלול לגרום להתפתחות של מחלת מקצוע. כדי למנוע פגיעה בעובדים, חשוב לרכוש עבורם אוזניות ייעודיות נגד רעש, יחד עם אטמי אוזניים. אפשר למצוא כיום מוצרים יעילים, נוחים לעבודה ואסתטיים. על מנת לאפשר תקשורת בין העובדים בסביבות רועשות, פותחו אוזניות תקשורת שמתאימות כמו כפפה ליד לעבודה בענפי התעופה, התעשייה וכן הלאה.

בשל הגיוון הרב במוצרים ובדגמים בתחום זה, מומלץ לפנות לחברות המתמחות בבטיחות בעבודה ולהתאים יחד איתן את המוצרים לאופי העבודה בשטח, ובעיקר – לסיכונים שהיא מציבה בפני העובדים.